Az asztrológia szó a latin és görög astrologia szóból ered. Az astron (csillag) és a logos (beszéd) szavak összetétele. A hagyományos szótári értelmezés szerint az asztrológia jelentése " olyan tudomány, amely megjósolja a jövőt, és megmutatja,hogy az égitestek milyen hatással vannak az emberek sorsára. Eredetileg úgy tekintenek rá, mint az asztronómia gyakorlati alkalmazására az ember életében". Az efféle szótári meghatározások nem alkalmasak arra, hogy a szó komplex magyarázatát adják. Pár ezer évvel ezelőtt az a megfogalmazás, mely szerint az asztrológia csupán jövendőmondás, megállta volna a helyét, de ma már ez a terminus nemigen használható. Napjainkban inkább az a meghatározás helytálló, hogy az asztrológia egy komoly tudomány, mely nem annyira az események bekövetkeztének valószínűségét, hanem az emberi viselkedés indítékait vizsgálja. E szerint az új értelmezés szerint Dane Rudhyarral élve "humanista asztrológiának" is nevezhetjük. A jövendölés központú forma komoly szinten a mundán asztrológiában, pénzügyi területeken, és szórakoztató céllal az újságok napjegy szerinti horoszkópjaiban használatos. Az események megjövendölése helyett az ember viselkedésének változására vonatkozó jóslatok a fontosak. Az évszázadok során és ma is az asztrológiát nagyon sokféleképpen gyakorolták és gyakorolják. Eleinte minden nagyon egyszerű volt, azt állították, hogy az emberre csak a Nap és a Hold gyakorol hatást. Később ez kiegészült a planétákkal, a zodiákus jegyekkel, a fényes csillagokkal, az aszteroidokkal és számos más asztronómiai tényezővel, melyeket együttesen kozmikus hatásnak nevezhetünk. Általánosságban elmondható, hogy az asztrológia egy olyan tudomány, amely azt vizsgálja, milyen hatást gyakorolnak e kozmikus tényezők az ember magatartására, viselkedésére.
ASZTROLÓGIAI FILOZÓFIA
Az asztrológia a planéták emberekre gyakorolt hatását vizsgáló tudomány. Az ember számára az egyik legjobb módszer, hogy megtanulja, ki ő, honnan jött és hová tart. Az asztrológia feltárja a jellemet, és a jellem azonos a sorssal. Ha az ember megváltoztatja jellemét, ezzel megváltoztatja a sorsát is. Az asztrológia főleg az egészséget, betegséget, jellemanalízist, gyermek horoszkópokat, és emberi kapcsolatokat vizsgálja.
Az asztrológia csak tendenciákat jelez. Az ember akaratával irányíthatja sorsát, és ha azt dönti el, hogy halad az élet árjával, akkor a születési horoszkópban jelölt tendenciák érvényesülnek. A szabad akarat gyakorlása teljes mértékben az egyéntől függ. A bölcs ember képes irányítani csillagait. A balgát azok irányítják. Az asztrológia előrejelzéseket ad, és így az ember könnyebben felkészülhet, hogy tudjon megfelelni az életben adódó feladatoknak.
Fontos szem előtt tartani, hogy az úgynevezett jó és rossz konfigurációk nem a véletlen, vagy szerencse folytán adódnak, hanem múltbeli cselekedeteink eredményei - a horoszkóp megmutatja, mit tanultunk elmúlt életünkben, és így mire vagyunk hivatottak most. Ami ebből az életünkből hiányzik, az úgy szerezhető meg, hogy mindig elvégezzük az aktuális, vagy adódó feladatokat. A csillagok csak utat mutatnak, és nem kényszerítenek. Ahogy Geothe , a nagy misztikus mondta, Ha az ember képes az önuralomra, akkor képes arra is, hogy megszabadítsa magát a korlátoktól.
Az okozat törvénye (amint vetsz, úgy aratsz) harmóniában áll a planétákkal. A lélek akkor születik le a fizikai világba, amikor a törvény és a planéták egymással harmóniában vannak. Az egó születésének idejét a sors ura oly pontosan szabja meg, hogy a horoszkóp - mely a sors órája - számon tartja azokat az adósságokat, amelyet az egó előző életeiben gyűjtött össze, és számon tartja azt az időt is, mikor ezeket az adósságokat meg kell fizetni, mikor az elvetett magokat le kell aratni. A végzet törvénye azonban nem egy vak törvény, mert az akaraterő fokának megfelelően az egó , bizonyos fokig módosíthatja ezt a törvényt.
AZ ASZTROLÓGIA EREDETE ÉS FEJLŐDÉSÉNAK FONTOS SZAKASZAI
Julia Parker szerint jégkorszakbeli csontokon található jelzések /vésetek/ azt mutatják, hogy az emberek mintegy harmincezer évvel ezelőtt is ismerték a holdciklusokat.
HOLDCIKLUSOK A PALEOLIT KORABELI FELJEGYZÉSEK SZERINT
Donald Papon a Lure of the Heavens című művében a következőket írta: Kb. 25 .000 évvel ezelőtt az ember megfigyelte és lejegyezte a Hold ciklusait. Alexander Marschack a Tudomány című folyóirat 1964 november 6.-i számában azt írja, hogy a paleolit korban rénszarvas csontokon talált vésetek azt bizonyítják, hogy az emberek észlelték a lunáris változásokat.
ASZTROLÓGIA MEZOPOTÁMIÁBAN: I .E . 4000
Az asztrológia Mezopotámiából ered. Ez a Tigris és az Eufrátesz folyók közé eső síkság volt /jelenleg Irak/.
A LÉPCSŐS PIRAMIS-TEMPLOM: AZ ELSŐ ASZTROLÓGIAI MEGFIGYELŐHELYEK
Sandra Shulman Asztrológiai enciklopédiájában összefoglalja mindazt, amit az asztrológia történetével foglalkozó kutatók mindeddig feltártak, ... a sumér civilizáció volt az első, amely kitörölhetetlen nyomokat hagyott Mezopotámián. A sumérok kb. i.e. 4000-ben telepedtek le ezen a helyen. Városaik különlegessége közé tartozott a lépcsős piramis templom. Lapos csúcsát a papok az éjszakai égbolt megfigyelésére használták. A Sumérok által hátrahagyott ékírásos táblákon asztrológiai ismereteik gazdag tárháza olvasható.
AZ AKKÁDOK I .E . 2350-BEN FELJEGYZIK A LUNÁRIS FOGYATKOZÁSOKAT
Az akkád Sargon táblái - amelyek i.e. 2350-ből származnak - megerősítik azt a tényt, hogy az asztrológus papok, előre jelezték a napfogyatkozásokat. Érdekes, hogy a holdfogyatkozásokról több információval rendelkeztek. Valószínű, hogy ezeknek az eseményeknek nagy jelentőséget tulajdonítottak, mivel számításaik fok - perc pontosságúak voltak. / Solange de Mailly Nesle : Astrology History , Symbols and Signs /
ASZTROLÓGIA AZ AKKÁDOKNÁL
Az akkádok Nap Hold és Vénusz imádók voltak. Az akkádok i.e. 2350-ben meghódították a Sumér birodalmat és asztrológiai feljegyzéseiket saját nyelvükre fordították le. Nap, Hold és Vénusz imádók voltak, de a többi planétát is figyelembe vették a Szaturnusszal bezárólag.
A NAMMAN BEL: I .E . 2300
Sargon a kor asztrológiai ismereteit hetven táblára jegyezte fel. Utódai ezt saját kutatásaik eredményeivel egészítették ki és a gyűjtemény a Namman Bel néven vált ismertté. Seneca szerint ezt a művet Berosus fordította le görögre.
ASZTROLÓGIA BABILÓNIÁBAN I .E . 2000 - I .E . 600
I .e . 2000-re a Sumér birodalom helyén Babilóniát találjuk. A Babilon asztrológusok a zodiákus és a pontos asztronómiai számítások bevezetésével továbbfejlesztették az asztrológiát. Erről Simon & Shuster 1982-ben kiadott Time Tables of History című művében olvashatunk. A babilon nép összetételét tekintve heterogén volt, a Tigris és az Eufrátesz völgyében élt. Az akkádok leszármazottai voltak, de közöttük éltek a hettiták, az asszírok, a káldeusok , a szkíták és több meghódított, vagy behódolt nép leszármazottai is. A The Random House Encyclopedia azt állítja, hogy a korai babilon asztrológia nem közvetlenül személyre szóló volt, hanem nagy jelentőségű eseményekre - mint pl. háborúkra, árvizekre és államügyekre vonatkozott. A legfontosabb hatást a fogyatkozásoknak tulajdonították, mivel ezek szerintük az uralkodójuk vonatkozásában fejtették ki hatásukat. Az Encyclopedia Britannica 1953-as kiadásában az áll, hogy a babilon papok az asztrológiai értelmezést olyan szintre fejlesztették, amely nem csak az öt planétát /a Merkúrtól a Szaturnuszig/ vette figyelembe, hanem az ekliptika legjelentősebb állócsillagait is. A rendszer magába foglalta e hét égitest fényszögkapcsolatait éppúgy, mint a legkülönlegesebb kozmikus eseményeket is. I. e. 540-re született meg az az elmélet, amely az ekliptikát 12 egyenlő 30 fokos részre osztotta fel.
AZ ASZTROLÓGIA ELJUT EGYIPTOMBA ÉS GÖRÖGORSZÁGBA: I .e 600
Julia Parker History of Astrology című művében a következőket írja: a kaldeusok az asztrológiát Babilóniából Egyiptomba - de ami talán még fontosabb - Görögországba vitték. Julia Parker szerint az ősi egyiptomiak sohasem fejlesztették az asztrológiát olyan szintre, mint a Babilonok. Az asztrológia Görögországban fejlődött olyan szintre, amit ma mi is ismerünk. Személyre szóló lett és nagyban hasonlított napjaink tradicionális horoszkópjára.
AZ ASZTROLÓGIA A GÖRÖGÖK UTÁN IDŐSZÁMÍTÁSUNKTÓL A JELENKORIG
Görögországból az asztrológiai tanítások Nagy Sándor uralkodása idején nyugat felé Róma irányába, keletre, pedig India felé terjedtek. Ezután az arabok is foglalkoztak az asztrológiával, miután Európában az egyház, különböző szankciókat vezetett be. Európában az asztrológia a reneszánsz idején virágzott ismét, amikor a tudósok újból tanulmányozták a régi - elsősorban görög - kéziratokat és az ősi tanokat. Azóta az asztrológia útja meglehetősen viszontagságos de egészen napjainkig fokozatosan fejlődik. Sok régi állítás mára már megdőlt, mivel a számítógépek és a racionális kísérleti kutatási módszerek újra és újra meghatározzák és csiszolják az asztrológiát minden tudományok szülőanyját.
|