Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Men
 
Asztrolgia
 
Kultra
 
MSN
 
Sorozataink
 
Suli
 
Szalagavat
 
Zene
 
Hogyan tanuljunk?

Forrs: doksi.hu

Bakos Andrs - A sikeres tanuls titkai, 1. rsz

Bevezets
Napjainkban egyre tbb tanuls-mdszertannal foglalkoz irodalom jelenik meg, amelyek egyre inkbb az a nzetet hirdetik, hogy a tanuls is tanulhat, tanthat. A tanuls-mdszertan tudomnyga eredetileg az olvassi s rsi nehzsgekkel kszkd gyerekekkel foglalkozott, mra azonban tlntt keretein, s azokat a dikokat is segti, akik pszicholgiai rtelemben teljesen egszsgesek, mindssze jobban s hatkonyabban szeretnnek tanulni.

Ezzel az rssal is pontosan az a clunk, hogy a hagyomnyokkal szaktva, szmos ltalnos nzetet megcfolva, a clirnyos tanuls mdszereit bemutassuk. [1]

A tantrgy definilsa
A tantrgy definilsa nem jelent mst, mint hogy azonostjuk az adott tantrgyat, megismerve annak kvetelmnyrendszert s jellegt. Sokan elkvetik azt a hibt, hogy a tanulst az utols napokban, hetekben akarjk elkezdeni, mindenfle elzetes ismeretek nlkl. Nha mg az is elfordul, hogy valaki egy httel a vizsga eltt tudja meg az adott tantrgy nevt! Ismert, hogy a sikeres tanuls kulcsa a megfelel hozzlls, teht elsknt meg kell ismernnk az adott tantrgyat. Az eladsokbl megtudhatjuk, hogy milyen knyvekbl mit, azaz milyen anyagrszeket s mennyit kell tanulnunk, illetve milyen jelleg trgyat kell elsajttanunk. A hogyan vizsglatakor pedig rdemes a tantrgyakat az alkalmazott tanulsi mdszer szempontjbl csoportostani, a kvetkezkppen:

  1. elmleti tantrgyak
  2. gyakorlati tantrgyak

Az els csoportba azok a tantrgyak tartoznak (pl. rmai jog, marketing, stb.) amelyekhez nem, vagy csak keveset kell rnunk. Egy j jegyzettel, megfelel koncentrcival s persze j memrival a trgy korrektl megtanulhat. A gyakorlati trgyaknl (pl. statisztika, gpjrm-szerkezettan, stb.) a tanuls elssorban feladatok megoldsra koncentrldik. Az rs, azaz a feladatok megoldsa miatt a gyakorlati trgyak elsajttsa ltalban sokkal tbb idbe kerl. Tovbb, minden gyakorlati trgy ltalban elmleti is, hiszen szksgnk lesz elmleti alapra ahhoz, hogy a feladatokat eredmnyesen tudjuk megoldani. Ezrt a gyakorlati trgyaknl mg sokkal jobban ajnlott az eladsokon, s fleg a gyakorlatokon val rszvtel, hiszen az elzetes ismeretanyag megszerzsvel knyelmesebb tehetjk az otthoni tanulst is.

A tantrgyhoz kapcsoldan hatrozzuk meg az eszkz- s clrendszernket is [2]. Nhny elads utn mr fel tudjuk mrni, hogy mibl tanuljunk, azaz ha nem j az adott trgy jegyzete, beszerezhetnk egy msikat, vagy ha nem rtjk magt a trgyat, jrhatunk konzultcira is. Ez egyben jelzi a tanrnak, hogy rdekldnk trgya irnt, s az elzetes j kapcsolat kialaktsa kimondva-kimondatlanul pontszerz lehet, klnsen szbeli vizsgkon.

Pedagguskrkben elterjedt az a nzet, hogy mindig az "tsre" kell tanulnunk, azaz a 90-100%-os eredmnyt kell megcloznunk. Ha ismerjk az adott tantrgyat, valamint sajt kpessgeinket, fel tudjuk mrni, hogy abbl legfeljebb milyen eredmnyre szmthatunk (a minimlis eredmny termszetesen mindig az elgtelen, klnben elveszne a tanulsra val motivci).

Az elgsges eredmnyre val tanuls okai tbbflk lehetnek:

  1. a tantrgy s/vagy a vizsga nehzsge
  2. az rdeklds hinya
  3. az id hinya
  4. tbbszri buks, sokadszori prblkozs

Ezen okok kzl brmelyik vezethet ahhoz, hogy gy dntnk, mindenron t akarunk menni a vizsgn. Ebben az esetben clszer lehet n. "vizsgaz" tudst magunkra szednnk, ami azt jelenti, hogy elssorban vizsga vagy vizsgajelleg feladatsorokra koncentrlva prbljuk az adott trgyat elsajttani. A rgebbi vizsgasorok ismerete - amennyiben a vizsgaszablyzat ezt lehetv teszi - megknnythetik munknkat, felksztve minket a vrhat megprbltatsokra.

Az iskolban val tanuls
A sikeres tanuls kulcsa a megfelel hozzlls, ppen ezrt a tanuls rdemi rsze az iskolai tanulssal kezddik. Egyetemeken, fiskolkon nem gyzik elgszer hangslyozni a folyamatos tanuls fontossgt, ami nem felttlenl az eladsokra val bejrst jelenti. Ha nincsen katalgus az adott szeminriumon, lehetsgnk van magunk eldnteni az elad kpessgei, illetve az adott trgy nehzsgnek fggvnyben, hogy akarunk, vagy nem akarunk az adott trgy eladsain rszt venni.

A j elad tbbek kztt a kvetkezkrl ismerszik meg:

  1. Kpes bevonni a dikokat az elads vagy gyakorlat menetbe, gy fel tudja kelteni az rdekldst sajt tantrgya irnt
  2. Kpes magyarzni, vilgos, egyrtelm rtelmezst adni sajt trgyra, helyet hagyva ugyanakkor az esetleges vitknak is
  3. Kpes ms tantrgyakkal, tudomnygakkal val sszefggsek megllaptsra [3]

Az rkon az aktv rszvtel, krdsek felvetse, vitk lefolytatsa a tanuls egyik legjobb formja. A 15-30 f rszvtelvel megtartott gyakorlatokon, szeminriumon erre valban van is lehetsg, s a j eladnak ezt ki is kell hasznlnia. Ezzel szemben az eladsok gyakran 150-200, vagy mg ennl is tbb tanul rszvtelvel zajlanak. Ilyen krlmnyek kztt az aktv rszvtel nehezen megvalsthat, mgis azt lehet mondani, hogy a jegyzetels, s az rn val aktv figyels aranyszablynak tekinthet. A passzv rszvtel a legtbb esetben rosszabb, mintha egyltaln be sem mentnk volna az eladsra, gyakorlatra. Egy ilyen elads utn valsznleg fradtan s idegesen fogunk az rrl kijnni, ami miatt meglesznek a passzv rszvtel kvetkezmnyei:

  1. Nem fogunk a trggyal foglalkozni, hiszen az eladson ezt mr gyis "megtettk"
  2. Elvesztjk az rdekldsnket a trgy irnt
  3. Ha a trgy egymsra pl eladsokbl ll, akkor a kvetkez eladst sem fogjuk rteni

Az elbbi hrom pont a sikertelen vizsghoz vezet, biztos t. Ha tisztn elmleti trgyakkal van dolgunk, akkor lehetsges, hogy egy tmr, 20-30 oldalas jegyzet sokkal nagyobb segtsg a tanulsban, mint az eladsokon val rszvtel. A tantrgy iskolban val tanulshoz teht a kvetkez irnyelveket kell betartanunk [4]:

  1. Szerezznk tudomst az adott tantrgy kvetelmnyrendszerrl!
  2. Vegynk rszt azokon az eladsokon, amelyek szmunkra rdekesek s/vagy szksgesek!
  3. Ksztsnk jl ttekinthet jegyzetet!
  4. Szerezzk be az sszes elmleti- s gyakorlati feladatlapot, megoldssal egytt!
  5. Ha szksges, jrjunk az adott trgy egyni, vagy csoportos konzultcijra, azaz korrepetlsra.

Ha a fenti j tancsokat betartjuk, felkszltebben s magabiztosabban vghatunk neki az otthoni munknak.

Az otthoni tanuls
Az otthoni tanuls, vagyis a tanuls rdemi rsznek megkezdse eltt elszr is vegyk figyelembe A tantrgy definilsa c. pontban lertakat. Ennek alapjn mr tudunk kszteni egy n. tanulsi tervet, amelyben a kvetkezket hatrozzuk meg:

  1. Mennyi id alatt tudjuk megtanulni?
  2. Milyen bontsban tanuljuk meg az anyagot?

A tanulsi tervhez elg lehet akr egy darab papr is, valamint 5 perc, hiszen a tanuls sorn legnagyobb ellenfelnk az id.

Bakos Andrs - A sikeres tanuls titkai, 2. rsz

Az otthoni tanuls, folytats
A sikeres tanulshoz elengedhetetlen a megfelel krnyezet megteremtse. A szoba hmrsklete inkbb legyen kicsit hvsebb, mint tlfttt, hiszen a tl meleg szoba ellmost, zavar a koncentrlsban.

Hasznljuk ki az otthon nyjtotta elnyket, s teremtsnk magunknak knyelmes krnyezetet. A tanuls helyt mi vlaszthatjuk meg, de fogadjunk meg egy-kt j tancsot. Ha csak olvasnunk kell az adott tantrgyhoz, akkor ezt tehetjk akr az gyban lve is, lehetleg egyenes httal, hogy a derekunk s a gerincnk ne fjduljon meg. [5] Az rshoz mindenkppen hasznljunk egy olyan rasztalt, ahol minl nagyobb hely ll rendelkezsnkre. Tanuls kzben tartsunk rendet magunk krl - rendezett krnyezetben knnyebb az odafigyels is. A TV illetve a rdi mkdtetse tanuls kzben nem ajnlott! Ha nem brjuk a csendet, hallgassunk olyan halk zent, ami nem vonja el a figyelmet. A "rap" zene teht tipikusan rossz vlaszts, hiszen a beszdre akaratlanul is felfigyelnk, mg a komolyzene s a "gpzene" idelisnak tnik.

ltalnos az a nzet, hogy tanuls kzben 40-45 percenknt clszer sznetet tartani, mgsem ajnlhat az ehhez val merev ragaszkods, hiszen a feladat megoldsnak menett, vagy egy ttel bizonytsnak megrtst "megakasztani" rtelmetlen. Jobb, ha inkbb anyagrszenknt, feladatonknt tartunk sznetet. Az otthoni tanulsra ugyangy rvnyes az aranyszably: csak addig vgezzk, amg aktvan tudunk az anyagra figyelni, s teljes koncentrcival tudjuk azt elsajttani! Tanulsi tervnket is ennek figyelembe vtelvel lltsuk ssze. [4]

Ha gy rezzk, hogy a fraszt tanuls miatt nincs mr tbb energink s semmi haszna nincs mr az idrfordtsnak, akkor tartsunk sznetet, s vgezznk olyan tevkenysget, ami fizikai terhelssel jr, szellemileg viszont nem megerltet. A sport (szs, sta) vagy nmi kapls a vetemnyes kertben segt kikapcsoldni, s egy ra mlva sohasem ltott hatkonysggal trthetnk utat a tuds rengetegben.

A tanulsi peridus hossza szkebb rtelemben, azaz egy napra vettve jobb ha "mindssze" pr ra. Egy msik elterjedt nzet szerint a vizsgaidszakban 8-12 rkat kell naponta tanulni! A tapasztalat azonban azt mutatja, hogy ennyi idt nem lehet az anyagra val aktv figyelssel, tnyleges koncentrlssal tlteni. Tovbb ezt a mdszert azok szoktk alkalmazni, akik tl ksn - ez lehet pr nap, de akr pr ra is, a trgy jellegtl fggen -, a vizsga eltt kezdik a tanulst. Nem lehet elgszer hangslyozni, hogy az v kzbeni tanulssal az otthoni munkaszksglet jelentsen lervidthet, mert bizonyos anyagrszek mr nem fognak ismeretlenknt hatni, amikor keznkbe vesszk az adott jegyzetet vagy a knyvet.

A jegyzetelssel kapcsolatos krdsekrl azrt itt szlunk, mert nem csak a sajt jegyzetnkbl lehet tanulni, valamint az esetleges "plusz" mveleteinket (pl. jegyzet letisztzsa, j jegyzet ksztse stb.) az otthoni felkszls keretein bell kell elvgezni! Itt is - mint minden esetben - az id-haszon elvt tartsuk szem eltt, teht csak arra a mveletre fordtsunk idt, amely megtlsnk szerint megri. Ha ms jegyzett hasznljuk, ne feledjk, hogy a kzrssal is lehetnek problmink. Clszer teht ezt szmtgppel letisztzni, vagy eleve ezt a formt vlasztani. A lnyeg, hogy ksztsnk, vagy vlasszunk olyan jegyzetet, amibl megtlsnk szerint jl fel tudunk kszlni.

A j jegyzet:

  1. tmr, vilgos s ttekinthet
  2. kevs folyrst tartalmaz
  3. kiemelve tartalmazza a fontosabb informcikat, kpleteket, stb.

A jegyzetet kszthetjk fzetbe is, de hasznlhatunk nll lapokat is, viszont ezeket a vgn tzzk ssze, hogy egyben legyenek. A fontosabb informcikat inkbb sznes tollal, mintsem szvegkiemelvel jelljk, ez utbbi ugyanis tt, s elztathatja a paprt. A jegyzetet tollal ajnlatos rni, de ha a tanknyvbe runk kiegsztseket, megjegyzseket, akkor jobb, ha ceruzt hasznlunk. Mindenkppen jl kezelhet reszkzket vlasszunk, teht olyan tollat, ami nem folyik, vagy olyan radrt, ami mgumibl kszlt, ez ugyanis nem szaggatja a paprt. Ha ms szmra is ksztnk jegyzetet, az indig hasznlata problms, nem ajnlott, de a fnymsols - br kltsgesebb - hosszabb tvon jobban megri. [5]

A jegyzetek "jrafelhasznlsa" - azaz j jegyzet rsa a papr htoldalra - kedvelt mdszer, de mgsem javallott. A legjobb, ha minden jegyzetnket eltesszk, egyrszt a rpl trgyak miatt, msrszt az alsbb vfolyamosoknak is szksgk lehet mg egy j jegyzetre. Az elektronikus formj jegyzeteket flvenknti-venknti bontsban szmtgpnkn, kln knyvtrban s alknyvtrakban tartsuk nyilvn - idnknt pedig CD-re mentsnk biztonsgi msolatot!

A jegyzetnk ne legyen tlsgosan hossz. Ha szbeli vizsgra tanulunk, minden ttelnek bele kell frnie 2-3 oldalba, de optimlis esetben minden ttel 1 oldalon szerepel. Ezekben ugyanis nem rjuk le az egyes fogalmak tartalmt, hanem n. kulcsszavakat hasznlunk, gy ha valamit nem tudunk, a tanknyvbl visszakereshet a teljes anyag.

A kulcsszavak hasznlatnak elnyei:

  1. a feljegyzs elksztse sokkal kevesebb idbe kerl
  2. jobban ttekinthet a jegyzet; nincs folyszveg
  3. j alkalom tudsunk felmrsre, tesztelsre

A vizsga eltti tanuls
Az id elrehaladtval ltalban nni szokott az egyre kzeled megmrettets okozta feszltsg, ami ronthatja otthoni munknk sznvonalt. Tanulsi peridusunk hossza tgabb rtelemben vve ne legyen egy hnapnl tbb. A legtbb tantrgyra v kzbeni tanulssal, s 2-3 ht intenzv otthoni munkval fel lehet kszlni. Aki tbb hnapig akar intenzven tanulni, az azt kockztatja, hogy mire az anyag vgre r, elfelejti az elz rszeket. Ezrt, az anyagot egyszer kell megtanulni, s egyszer kell ismtelni. Pldul szksgtelen hromszor elejtl a vgig megoldani a pldatrat. Miutn egyszer megoldottuk, koncentrljunk a feladat problms rszeire, s prbljuk megrteni. Mindenkppen legynk tudatban, hogy mely anyagrszek, feladattpusok az erssgeink s a gyengink. Koncentrljunk az utbbira, illetve az elzetes informcik alapjn vegyk figyelembe, hogy melyik feladat mennyi pontot r. Idelis esetben azokban a feladatokban, anyagrszekben vagyunk elssorban jk amelyek:

  1. sok pontot rnek s/vagy
  2. nagy valsznsggel szerepelni fognak a vizsgafeladatok kztt

Vegyk ugyanakkor figyelembe, hogy milyen tpus feladatok vrhatk. Pldul igaz-hamis tesztre, vagy egyszer feleletvlasztsos tesztre termszetesen msfle mdon s intenzitssal kell kszlni, mint a fogalommagyarzatra. Az itt lertak lnyegben megegyeznek az A tantrgy definilsa c. pontban a "vizsgaz" tudsrl lertakkal, de ne felejtsk el, hogy ebben az esetben tudsunk vizsgra val csiszolst tbb hetes kemny munka elzte meg, gy a jeles eredmny sem lehetetlen. A felkszls utols szakasza teht tudsunk finomtsrl, felmrsrl szl. Ha tudsunk tesztelse sikeres eredmnnyel jr, nagyobb nbizalommal vghatunk neki a vizsgnak. Sok szerencst hozz!

Tovbbi segdletek:
[1] A tanulsmdszertan program
http://www.tmt-tanulas.com

[2] Hogyan tanuljunk? Hasznos tancsok kezdknek
http://www.geo.info.hu

[3] Kpatakin Mszros Mrta: A tanuls tantsa
http://www.oki.hu/oldal.php?tipus=ember&kod=2053

[4] Hogyan tanuljunk
http://www.szofi.hu

[5] Mayer Jzsef: n s a tanknyv
http://www.oki.hu/oldal.php?tipus=cikk&kod=ofa-Mayer-en

 

Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU